İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

DENİZ TİCARET ODASI ARALIK AYI MECLİS TOPLANTISI SALİH ZEKİ ÇAKIR BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ.

Aralık Ayı Meclis Toplantısı, COVID-19 tedbirleri kapsamında video konferans ve isteyen üyelerin fiziki katılımı ile karma şekilde yapıldı.

Toplantının başında Kasım Ayı Faaliyetleri sunumu yapıldı. 

Ardından, toplantıya Ankara'dan online olarak katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma yaptı.

Baltık Kuru Yük Endeksi’nin zirveyi gördükten sonra bir düşüş kaydettiğini ifade eden Kıran:

"Kasım ayı başında endeks, 3000 seviyesinin altına düştü. Endeks, Aralık ayı başında yeni varyant endişesi ile tekrar 3000 seviyesinin üzerine çıktı. Baltık Kuru Yük Endeksi, 3 Aralık günü yüzde 14.6 artış gösterdi.

Dökme yük piyasası toparlanma olmasına rağmen, Ekim ayı sonunda düşüşe geçmişti. Kasım ayının son haftasına kadar geçen bir aylık süreçte, yüzde 21.5 azalış göstererek Haziran ayı seviyelerine geri dönmüştü. Aralık ayının ilk haftasında ise yüzde 12’lik bir artış ile yükselişe geçti.

Konteynerde piyasa görünümündeki karmaşıklıklara rağmen kısa vadeli beklentiler olumlu görülmekte ve 2020 yılında TEU bazında yüzde 1.2 oranında azalan konteyner ticareti 2021’de yüzde 6.6 oranında artması beklenmektedir.

Diğer yandan, konteyner gemisi arzında 2020 yılındaki TEU bazında yüzde 2.9 büyümenin ardından; 2021-2022 yıllarında sırasıyla yüzde 4.3 ve 3.8 büyüme beklenmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Gemi Adamları ve Kılavuz Kaptanlar Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin hazırlanan yönetmelik taslağının değerlendirildiğine vurgu yapan Kıran:

"Odamızın yanı sıra aralarında; Milli Eğitim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Milli Savunma Bakanlıkları ve YÖK’ün ilgili birimleri Mersin Deniz Ticaret Odası, Türk Armatörler Birliği ile Türkiye Denizciler Sendikasınında yer aldığı çok sayıda kuruma iletilerek 30 gün içerisinde oluşturulacak görüşlerin bildirilmesi talep edildi.

Söz konusu taslağı tüm üyelerimize ve müzaye kuruluşlarımıza gönderdikten sonra aldığımız yanıtlar Yönetim Kurulumuzda değerlendirildi.

Yönetim Kurulumuz, ülkemiz menfaatleri ve sektörün gelişimi, tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerde yapılan değişikliklerin iç mevzuatımıza aktarılması, eşitlik, tecrübe ve liyakat ilkelerine uygunluk, kazanılmış haklar ve gemi işleten firmalarımızın ihtiyaçlarını esas alarak inceledi. Sonuçta 12 maddeye ilişkin değişiklik tekliflerimiz gerekçeleriyle birlikte resmi bir yazıyla Denizcilik Genel Müdürlüğü’ne gönderildi.

Yazımızda ayrıca, üyelerimiz ve müzayi kuruluşlardan gelen talepler doğrultusunda mevcut yönetmeliğe ilave edilmesi talep edilen 8 maddeye ilişkin görüş ve değerlendirmelerimize de yer verdik.

Diğer taraftan, Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından 16 Kasım tarihli yazıyla gönderilen Denizyolu ile yapılacak düzenli seferlere dair yönetmelik taslağına ilişkin odamız görüşü de şuan hazırlanmakta olup süresi içerisinde bakanlığımıza gönderilecektir.” açıklamalarına yer verdi.

Daha sonra, Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, TBMM Merkez Karar ve Yürütme Kurulu Üyesi Ahmet Arslan bir konuşma gerçekleştirdi.Arslan yaptığı konuşmada:

"Denizcilik, ülkemizin tarihinin başlangıcıdır. İnsana hizmet anlayışımız ve ileri teknolojilerin üretildiği Ar-Ge merkezimizdir. Son dönemde kıymeti çok daha iyi anlaşılan ihracat kapımızdır. Milli üretimiyle Türkiye’nin fırsat sektörüdür.

Bu yılda bize gösterdi ki, denizcilik sektörü ülkemiz adına lider sektörlerin başında gelecek. İnsanımızın refahını yükselten sektör, küresel olarak ticaretin üssü olacak.

Denizci millet, denizci ülke vizyonuyla; denizciliğimizin ileriye gitmesi için ortak hedefler doğrultusunda adımlar atmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin pruvası, META’dır.Denizcilerimizin talepleri ya da küresel gelişmeler bağlı olarak denizcilerimizin yeni sorun ve ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bunların çözümü konusunda birçok kamu kuruluşu ortak çalışıyor.

Gerek Deniz Ticaret Odamız gerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız bulundukları noktalarda koordinasyon makamı gibi birlikte çalışıyor ve çözümler üretiyorlar. Bundan sonra da bu düstur devam edecek. Bu süreçte, bizlere büyük işler düşüyor.

Sektörün ihtiyaçlarının tespiti ve birlikte çözümü için bizlerden destek almaktan çekinmeyiniz. Sizlere her konuda destek olduk ve olmaya da devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Ahmet Arslan'a konuşmasının ardından, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından günün anısına hatıra objesi takdim edildi. Deniz Ticaret Odası Meclisi'nin 11.11.2021 Tarihli ve 44 sayılı toplantı zabıtları, 2021 Ekim ayı mizanı ve fasıllar arası talepleri, 2022 yılı merkez ve şubeler bütçeleri sunumu, ölüm ve ticareti terk nedeniyle aidat ve gecikme zamlarının afları görüşüldü oy birliğiyle onaylandı.

Rize İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin sermaye attırımı kararı oy çokluğuyla kabul edildi.


Toplantı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis üyelerinin bölgesel görüş, soru ve önerileri ile ilgili açıklamalarından sonra, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran'ın mevcut konularda yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermesiyle sona erdi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM