İMEAK DENİZ TİCARET ODASI NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İMEAK DENİZ TİCARET ODASI NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İSTANBUL VE MARMARA, EGE, AKDENİZ, KARADENİZ BÖLGELERİ (İMEAK) DENİZ TİCARET ODASI’NIN (DTO) NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI, 4 NİSAN 2024 PERŞEMBE GÜNÜ YAPILDI.

adscode

İMEAK Deniz Ticaret Odası Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplatıya Meclis Başkanı Başaran Bayrak başkanlık yaptı.İMEAK Deniz Ticaret Odası 07.03.2024 tarih ve 18 sayılı toplantı zabıtları, 2024 Şubat Ayı Mizanı görüşüldü ve oy birliği ile onaylandı. 

Yönetim Kurulu'nun Mart Ayı Faaliyetleri sunumu yapıldı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran bir konuşma gerçekleştirdi.

Tamer Kıran yaptığı konuşmada, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan ayının huzurlu ve bereketli günlerini birer birer geride bırakırken, mübarek günlerin kalplerimize huzur, işlerimize bereket getirmesini, duaların ve tutulan oruçların kabul olmasını diledi. Tamer Kıran, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, Yüce Rabbimizin bin aydan daha hayırlı olduğunu müjdelediği Kadir Gecesini de tebrik ederek, mübarek gecenin de milletimize, İslam âlemine sağlık, huzur ve hayırlar getirmesini temenni etti.

Türkiye genelinde 31 Mart 2024 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin yine dünya demokrasilerine örnek gösterilebilecek büyük bir olgunlukla tamamlandığını belirten Tamer Kıran, seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diledi, seçilen belediye başkanlarını tebrik etti.

Artık önümüzde seçimsiz geçirilecek 4 yıl gibi uzun ve önemli bir zaman dilimi bulunduğuna dikkat çeken Tamer Kıran, birlik, beraberlikle hareket edip, hedeflere odaklanmanın önemini vurguladı.

Mart ayında denizcilik sektörünü ilgilendiren önemli gelişmelerin olduğunu belirten Tamer Kıran,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün 30 Mart’ta yayınladığı bir duyuru ile Türk Bayraklı Ticari Yatlar için güzergâh, mürettebat, yatçı veya yolcu değişikliklerinde kullanılmak üzere her bir Seyir İzin Belgesine bağlı 3 adet değişiklik sayfasının düzenlenmesine imkan sağlandığını hatırlattı.

Tamer Kıran, “Böylece 29 Mart tarihinden itibaren Türk Bayraklı Ticari Yatlar, Seyir İzin Belgesinin Y1 giriş sayfasına ilaveten D1, D2, D3 olmak üzere 3 Değişiklik Sayfasını da kullanarak, 1 Seyir İzin Belgesi harcı ile Kabotaj’da 4 tur düzenleme imkanı sağlanmış oldu.” dedi.

Geçen yıl Aralık ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna gelişinden itibaren Oda olarak yakından takip edilen ve gerekli girişimlerde bulunulan konuya çözüm bulunmasından memnuniyet duyduklarını belirten Tamer Kıran,  düzenlemeyi hayata geçiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü ile destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığına teşekkür etti, yeni uygulamanın yeni başlayacak sezon öncesi deniz turizmi ile iştigal eden üyelerimiz için hayırlı olmasını diledi.  


“Hurdaya Ayrılan Türk Bayraklı Gemilerin Yerlerine Yeni Gemi İnşa Edilmesinin Teşvikine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” de 23 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Tamer Kıran, şöyle devam etti:

“Yeni yönetmelik ile hurdaya ayrılacak 20 yaş ve üzeri ticari gemi, deniz ve içsu araçları için 5.000 GT olarak belirlenen üst sınır 50.000 GT'a, önceki Yönetmelikte her yıl en fazla beş adet gemi için, toplam 25.000 GT'yi geçmemek üzere en fazla on adet gemi için düzenlenebilen Teşvik Uygunluk Belgesi için de üst sınır 25.000 GT'den 50.000 GT'ye çıkarıldı. Ayrıca hurdaya ayrılacak geminin, geçerli Denize Elverişlilik, Su Aracı Uygunluk veya İçsuya Elverişlilik Belgelerinden birine sahip olması koşulu ile teşvik ödemeleri ile ilgili hususlarda, klas kuruluşunun yanı sıra yeminli mali müşavir raporunun da mümkün olabileceğine dair hükümler getirildi.”

Tamer Kıran, yeni gemi inşası ile Türk gemi filosunun ortalama yaşını azaltarak gençleştirecek, Türk tersanelerine hem inovasyon hem de yatırım anlamında katkı sağlayacak yeni yönetmelik değişikliğinin sektöre hayırlı olmasını temenni etti.

Sonuçları itibarıyla sektörümüzü yakından ilgilendiren Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Çevre Alt Komitesi (MEPC) 81. Toplantısının, 18-22 Mart tarihleri arasında Londra’da yapıldığını, toplantıdan önceki hafta da 11-15 Mart tarihleri arasında sera gazları çalışma grubu ISWG-GHG 16 gerçekleştirildiğini hatırlatan Tamer Kıran, toplantılarda alınan kararlar hakkında bilgi verdi.  

Tamer Kıran, “Deniz Ticaret Odası olarak söz konusu önerilerin ve sera gazları emisyonlarına uygun yakıt standardının (GFS) Türk sahipli deniz ticaret filosuna etkilerini değerlendirmek üzere bir çalışma yapılmasının büyük önem arz ettiğini değerlendiriyoruz. Bu konuda daha önce de ‘Deniz Ticaretinde İklim Değişikliği Tedbirlerinin Türk Sahipli Gemi Filosuna Etki Değerlendirme Analizi’ raporunu hazırlayan Odamız Danışmanı Prof. Dr. Mustafa İnsel’e görev de tevdi ettik. Bu çalışmadan çıkacak sonuçları da dikkate alarak Eylül ayındaki IMO toplantılarında ülke olarak yer almanın ve görüşmelerde taraf olmanın ehemmiyetini de vurgulamak isterim.” diye konuştu.   

İstanbul Fuar Merkezinde, 11-14 Ekim 2023 tarihlerinde, Expomaritt Exposhipping fuarının başarıyla gerçekleştirildiğini belirten Tamer Kıran,  18. Fuarın 18-21 Şubat 2025 tarihlerinde yine aynı yerde,  Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) tarafından düzenlenecek Bosphorus Boat Show Kara Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenleneceğini duyurdu.

Tamer Kıran, “Informa Fuarcılık tarafından düzenlenen Expomaritt Exposhipping Fuarı’nın, Odamız adına yapılıyor olması hasebiyle sektörümüzün tüm temsilcilerinin ve Odamız üyelerinin bu önemli organizasyonda yerlerini almalarını hassaten rica ediyorum.” diye konuştu.

10 Nisan’da kutlanacak Ramazan Bayramının, başta İslam dünyası olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyen Tamer Kıran, 23 Nisan’da, millet egemenliğinin ve demokrasimizin en önemli sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlanacağını hatırlatarak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları vatan yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle andı, yarınlarımız olan çocukların  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu "”TÜRKİYE VE DÜNYA EKONOMİSİ; GÖSTERGELER VE GELİŞMELER” isimli bir görsel sunum yaptı.

Aslanoğlu, Türkiye ve Dünya üzerinde yaşanan ekonomik gelişmelerin neleri beraberinde getireceğini detaylı bir şekilde aktardı.

Meclis Toplantısı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin sektörel, bölgesel görüş ve önerileri bölümüyle sona erdi.

TÜRK DENİZ MEDYA