İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 53 PUANLIK BİR ARTIŞLA 865 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 53 PUANLIK BİR ARTIŞLA 865 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta yine düşen yakıt ve hafif artan ticari aktiviteyle sürpriz biçimde yüzde 6 artışla 812 puandan 865 puana yükseldi.Avrupa ve Birleşik Devletler

Çin’de Kovid-19 vakaları nisan ayında görülen en yüksek seviyesine yaklaşırken, başkent Pekin’de vakaların bu zamana kadarki en yüksek seviyesine gelmesi ile koruma tedbirler artırıldı.

Kredi derecelendirme kurumu Fitch, Birleşik Devletler ve Avro bölgesi ekonomilerinin önümüzdeki dönemde resesyona girmesinin beklendiğini açıkladı. Euro bölgesi resesyonunun bu yıl içerinde başlamasının ve enerji fiyatlarındaki oynaklık nedeniyle daha ağır yaşanmasının beklendiği de eklendi.

Reuters anketine göre Fed'in aralık ayı toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan daha artırması bekleniyor.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları bu hafta da düşüşe devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 80 dolar/varilden 76 dolar/varile, Brent ise 87,6 dolar/varilden 83,6 dolar/varile geriledi.

Ukrayna'nın tahıl ihracatı savaşa rağmen 15 milyon ton seviyesini aştı, fakat yine de geçen yıla göre yüzde 31 düşüş gösterdi. Buğday ise bu ihracatın 5,74 milyon tonunu oluştururken, geçen yıla göre yüzde 56 düşük kaldı.

Rus Tarım Bakanlığı'na göre ülke, 105 milyon tonu buğday olmak üzere yıllık 30 milyon ton artışla 152,2 milyon ton tahıl hasadı yaptı.

Bunun da bir neticesi olarak Sovecon, Rus buğday stoklarının 2023'ün ikinci çeyreğine kadar rekor bir seviyeye ulaşmasını ve o seviyede iken büyük miktarlarda satış yaşanmasını beklediğini açıkladı.

Ocak-eylül döneminde ise Türkiye'nin sıcak hadde rulo sac ithalatı yıllık yüzde 13 düşüşle 3,22 milyon tona geriledi.

BALTIK ENDEKSİNDEKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ....