İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) 25 PUANLIK BİR GERİLEME YAŞANDI...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ'NDE (ISTFIX) 25 PUANLIK BİR GERİLEME YAŞANDI...

ISTFIX Bileşik Endeksi düşen yakıtlara rağmen bu hafta da 674 puandan 649 puana geriledi.

adscodeAvrupa ve Birleşik Devletler

Birleşik Devletler’de imalat faaliyeti nisan ayında son üç yılın en düşük seviyesine gerilerken, bu yıl için resesyon ihtimalini de artırdı.

Mart ayında 46.3 puan ile Mayıs 2020’den beri en düşük seviyesini kaydeden Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) Birleşik Devletler imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI), nisan ayında 47,1’e yükseldi. PMI imalat büyümesinin yegane öncü göstergesi olup 50 puanın üzerindeki okumalar büyümeye, altı ise daralmaya işaret ediyor.

Euro bölgesi Standard & Poor’s Global imalat PMI seviyesi nisan ayında Mayıs 2020’den beri en sert düşüşünü kaydetti. Hamburg Commercial Bank Euro bölgesi PMI okuması Nisan’da 45,8 puan ile mart ayı seviyesi olan 47.3’ten aşağı düştü ve üst üste 10. Ay 50 puanın altında geldi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye imalat PMI, mart ayındaki 50,9'dan sonra nisan ayında 51,5'e yükselerek art arda dördüncü ayını 50,0 seviyesinin üzerinde kaydetti.

Çin'in imalat PMI verisi nisan ayında 49,2 puana düşerek üç aylık büyümenin ardından beklenmeyen bir şekilde daralmaya işaret etti.

Euro bölgesi enflasyonu, nisan ayında beklentileri aşarak yıllık bazda yüzde 7'ye yükseldi. Mart ayında ise yıllık enflasyon yüzde 6,9 olarak ölçülmüştü.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları düşüşe devam etti. Batı Teksas tipi ham petrol 80 dolar/varilin biraz üzerinden 71 dolar/varile Brent ise 80 dolar/varilden 75,5 dolar/varile düştü.

Ocak-Mart Novorossiysk limanı üzerinden elleçlenen yük miktarı yıllık yüzde 10.8 artışla 40.6 milyon tona çıktı.

Tuapse’de 6 milyon ton (yılık yüzde 19.5 artış) ve Rostov’da 3.8 milyon (yıllık yüzde 43.5 artış) yük elleçlendi.

Rus Tarım Bakanlığı 2023 yılında 78 milyon tonu buğday olmak üzere toplam 123 milyon ton tahıl hasadı beklediklerini açıkladı. Rusya'nın 2022 yılı tahıl üretimi 104,24 milyon tonu buğday olmak üzere toplam 157,68 milyon ton idi.

Avrupa Birliği, Ukrayna kaynaklı tarım ürünlerinin ithalatına yönelik yasakları genişletmeye hazırlanıyor. Halihazırda buğday, mısır, kolza tohumu ve ayçiçeği tohumu yasakları sürerken, Polonya, Bulgaristan ve Macaristan Avrupa Komisyonu'ndan un, yağ, kümes hayvanları, yumurta, şeker, bal ve yumuşak meyvelerin de yasağa dahil edilmesini talep etti.