KARADENİZ'DEKİ TAHIL GÖRÜŞMELERİNDE SON DURUM NE OLACAK?

KARADENİZ'DEKİ TAHIL GÖRÜŞMELERİNDE SON DURUM NE OLACAK?

RIA Novosti'ye konuşan görüşmelere yakın bir Rus yetkili, Türkiye ve Rusya liderlerinin yakında Ukrayna limanlarından tahıl ihracatını mümkün kılan BM destekli girişimi görüşebileceklerini belirtti.

adscode

RIA Novosti'ye konuşan görüşmelere yakın bir Rus yetkili, Türkiye ve Rusya liderlerinin yakında Ukrayna limanlarından tahıl ihracatını mümkün kılan BM destekli girişimi görüşebileceklerini, ancak henüz bir tarih belirlenmediğini söyledi.

Ukrayna, tahılın üç Ukrayna limanından ihraç edilmesine izin veren Karadeniz Tahıl Girişimi'nin genişletilmesine ilişkin daha geniş müzakerelerin bu hafta beklendiğini bildirmişti.

Anlaşma Mart ayında yenilenecek, ancak Rusya anlaşmanın bazı yönlerinden memnun olmadığının sinyallerini verdi ve tarımsal ihracatını etkileyen yaptırımların kaldırılmasını istedi.

Devlete ait RIA haber ajansı, kaynağının, "Tahıl anlaşması konusu, bu konudaki teklifler her zaman liderlerin gündeminde.

Bu nedenle liderlerin yakın gelecekte görüşmelerde bu konuya değineceği göz ardı edilmemeli" şeklindeki sözlerini aktardı.