KONTEYNER SIKINTISI YAŞAYAN KATARLI BİR İNŞAAT ŞİRKETİ, MEGA PROJE İÇİN HAREKETE GEÇTİ

KONTEYNER SIKINTISI YAŞAYAN KATARLI BİR İNŞAAT ŞİRKETİ, MEGA PROJE İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Katarlı bir inşaat şirketi, mega inşaat projesini tamamlamak için Çin'den temel yapı malzemelerini getirmek için dökme yük gemilerini kullanmayı seçti.

Kırılgan malzemeler, Hamad limanına ulaşmak için altı dökme yük gemisinin ambarlarına yüklendi.

Mevcut küresel tedarik zinciri krizi, dünya çapındaki altyapı projelerini etkiliyor. Katar'ın en büyük yüklenicisi olan UrbaCon Trading & Contracting Company (UCC), küresel konteyner sıkıntısına ve artan navlun maliyetlerine rağmen müşteriler için yüksek değerli projeler sunmak için bir dizi alternatif araştırdı.

Lojistik başkanı Ayman Rabata şunları söyledi: “Konteyner yoluyla geleneksel nakliye yöntemlerini kullanmak yerine, normalde tahıl taşıyan dökme yük gemilerini kullanmak için bir çözüm geliştirdik."

UCC'nin önündeki zorluk, büyük konut projeleri için kullanılan 95.000 m³'den fazla yapı malzemesinin sevkiyatını yapmaktı.

EPS çimentolu sandviç duvarlar, 1.400'den fazla konteynerde yer gerektiriyor.

Malzeme kırılgan ve açık denizlerde birbirine çarpması hâline kırılabiliecek bir yapıya sahip.

Bunun üstesinden gelmek için UCC, paletlerin çarpışma durumunda amortisör görevi görmesi için ahşap ve kauçuk ile ayrılmasını istedi.

Sadece birkaç palet hasar gördü ve Katar'a vardıklarında kullanılamaz hale geldi.

Bu ayın başlarında, Coca-Cola'nın tedarik direktörü Alan Smith,

İçecek devinin üretim hatlarını dünya çapında çalışır durumda tutmak için kısa süre önce 60.000 tondan fazla malzemeyi, dökme yük gemisinde taşımayı tercih ettiğini açıkladı.

Çuvallarda taşınan malzeme 2.800 TEU'ya eşdeğerdi.

Smith, New York merkezli nakliyat danışmanlığı Ocean Audit'in CEO'su Steve Ferreira'nın "konteynerli gemi" olarak tanımladığı şeyin son bölümü olan yük gemisi değişiminin önümüzdeki aylarda planlanan birçok şeyden daha önemli olduğunu açıkladı.

Kaynak: TURKDENİZ.COM