LİMANLAR, ABD KIYILARINA ULAŞAN REKOR SAYIDA KONTEYNERLE DOLUP TAŞTI

LİMANLAR, ABD KIYILARINA ULAŞAN REKOR SAYIDA KONTEYNERLE DOLUP TAŞTI

Limanlar, bu yılın en yoğun nakliye sezonunda ABD kıyılarına ulaşan rekor sayıda konteynerle dolup taştı.

ABD'nin en yoğun limanlarından bazılarının liderleri, tükenen stokları yenilemek isteyen üreticilerden ve perakendecilerden gelen mal yoğunluğu, deniz taşımacılığının olağan mevsimsel durgunluklarını geride bırakırken, deniz geçitlerinde tıkanıklığın, gelecek yılın derinliklerinde devam etmesini bekliyor.

Limanlar, bu yılın en yoğun nakliye sezonunda ABD kıyılarına ulaşan rekor sayıda konteynerle dolup taştı ve Güney Kaliforniya'nın geçitlerinde yanaşma yeri bekleyen gemilerin sayısı, ülke çapındaki depolara ve dağıtım ağlarına yayılmasıyla artıyor.

Nakliye hatları ve kargo müşterileri ile konuşan Kaliforniya, Long Beach Limanı'nın yönetici direktörü Mario Cordero gibi liman liderleri, konteyner hacimlerindeki yavaşlamanın genellikle Şubat ayındaki zamana denk geldiğini söylüyorlar.

Bay Cordero, “Büyük konteyner limanlarının yaşadığı tıkanıklık konusunda önemli bir azalma görmüyorum” dedi. “Birçok insan 2022 yazına kadar devam edeceğine inanıyor.”

Savannah Limanı'nda ülkenin en büyük okyanus geçitlerinden birini işleten Georgia Liman Otoritesi'nin Genel Müdürü Griff Lynch, "En azından 2022'nin ortasının veya tüm 2022'nin çok güçlü olabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Ulusal Perakende Federasyonu için Hackett Associates tarafından hazırlanan Global Liman Takipçisi raporuna göre, büyük ABD limanlarının Ağustos ayında yaklaşık 2.37 milyon ithal konteyner eşdeğerini elleçlemesi bekleniyordu.

Rakam, 2002 yılına ait kayıtlarda herhangi bir ay için en yüksek rakam ve NRF projelerinin yıl için toplam gelen hacimleri, 20 fit eşdeğeri birimlerle ölçülen 25.9 milyon konteynere ulaşacak. Bu, 2020'de 22 milyon kutu rekorunu kıracak.

Gemiler elektronik, ev eşyaları, tatil dekorasyonları ve diğer malları taşıyan kutularla doldukça, limanlar küresel tedarik zincirlerindeki birçok dar boğazdan biri olarak ortaya çıktı.

Yüz binlerce konteyner, rıhtım bekleyen konteyner gemilerinde mahsur kalıyor veya tır veya demiryolu ile iç terminallere, depolara ve dağıtım merkezlerine taşınmayı bekleyen terminallerde istifleniyor.

Tıkanıklık, dünya çapında nakliye konteyneri sıkıntısına ve deniz taşımacılığı için artan maliyetlere katkıda bulundu. Logjam, Biden yönetimini geçen ay ABD işletmelerinden gelen stok sıkıntısı, nakliye gecikmeleri ve artan maliyetlerle karşı karşıya kalan şikayetlerin ardından kargo hareketinin nasıl iyileştirileceğini ele almak için bir liman elçisi atamaya sevk etti.

ABD'nin deniz yoluyla yapılan ithalatının üçte birinden fazlasını oluşturan Los Angeles ve Long Beach'in komşu limanlarında en kötü durumda. Pandemi dönemi rekoru olan Güney Kaliforniya Deniz Borsası'na göre, son haftalarda herhangi bir günde kırk veya daha fazla gemi orada kıyı açıklarında demirlemiş bekliyor. Pandemiden önce, demir atmış tek bir gemi olağandışıydı.

Los Angeles Limanı'nın Yönetici Direktörü Gene Seroka, yoğun tatil nakliye sezonu devam ederken okyanus kıyısındaki tıkanıklığın daha da kötüleşebileceğini söyledi. Liman, art arda 13 ay boyunca konteyner elleçleme rekorları kırdı. Bay Seroka, terminallerin geçen yılın aynı dönemlerine kıyasla 5 Eylül'den itibaren %35 daha fazla gelen konteyneri ve sonraki hafta %80 daha fazla gelen konteyneri elleçlemeyi beklediğini söyledi.

Amerikalıların harcamalarını restoranlar ve tatiller gibi hizmetlerden ev tadilatlarına, ofis ekipmanlarına ve diğer tüketim mallarına kaydırmasından kaynaklanıyor. Liman liderleri, pandeminin ilk haftalarında tam zamanında tedarik zincirlerinin eksiklikleri ortaya çıktıktan sonra ithalatçıların da ek envanter stokladığını söylüyor.

New York ve New Jersey Liman Otoritesi Liman Müdürü Sam Ruda, tıkanıklıkların ancak Covid-19 pandemisi azaldığında kırılabileceğini söyledi. “Bugün sahada gördüklerimizin süresini gerçekten bildirecek olan şey bu” dedi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM