LNG GEMİLERİNİN KAZANÇLARI GÜNDE 500.000 DOLAR SEVİYELERİNİ GÖRDÜ!

LNG GEMİLERİNİN KAZANÇLARI GÜNDE 500.000 DOLAR SEVİYELERİNİ GÖRDÜ!

Yapılan araştırmalara göre, LNG nakliye oranları günde 1 milyon doları geçebileceğini tahmin ediliyor.

LNG nakliye oranları, tüm taşımacılık faaliyetleri için rekor seviyede. Ve bu oranların tırmanmaya devam etmesi bekleniyor.

Clarksons Securities analisti Frode Mørkedal, LNG taşıyıcılarının kazançlarının baş döndürücü boyutlara ulaştığını ifade etti.

Mørkedal, konuya ilişkin, "Sadece normal bir gidiş-dönüş sefer için değil, aynı zamanda konumlandırma seferleri için de tazmin edildikleri anlamına geliyor. Sonuç olarak, gidiş-dönüş bazında kazançlar günde 500.000 dolar civarında olabilir.” şeklinde konuştu.

S&P Global Commodity Insights, LNG taşıyıcısı Yiannis'in Atlantik Havzası içi bir yolculuk için Shell'e günlük 400.000$'dan sabitlendiğini ve Schneeweisschen'in Hindistan'ın GAIL şirketi tarafından Kasım ayı başlarında günlük 360.000$'dan rezerve edildiğini bildirdi.

Savaş etkisi

Oranlar, ara sıra günde 300.000 dolara çıktı. Gaz tedarikçisi Rusya savaşta, Almanya'ya tedariki kesti ve birisi Baltık'ta bulunan iki boru hattını sabote etti.

Mevcut LNG gemilerinin sayısı son derece sınırlı. Sonuç olarak, spot piyasa son derece zayıf. Neredeyse dünyanın LNG filosunun tamamı uzun vadeli kiralamalarla kilitlendi. Geçmişte, bu gemilerin çoğu, hızla artan oranlardan yararlanmak için spot piyasaya “yeniden” girmiş olabilir.

Mørkedal'a göre, "Komisyoncular, gemi kiralayanların olağanüstü yüksek kargo kârları nedeniyle alt kiralama yerine tonajı elinde tutmanın, gemiyi hazır bulundurma opsiyonunu spot piyasada gemiyi devretmekten daha kazançlı hale getirdiğini belirtiyorlar."

KAYNAK: TURKDENİZ.COM