MAERSK, YENİ GEMİ SİPARİŞLERİYLE FİLONUN KARBONSUZLAŞMASINI HIZLANDIRIYOR

MAERSK, YENİ GEMİ SİPARİŞLERİYLE FİLONUN KARBONSUZLAŞMASINI HIZLANDIRIYOR

Maersk, filosunun karbondan arındırılmasını hızlandırmak ve daha yeşil taşımacılık için artan müşteri talebini karşılamak için karbonsuz metanolle çalışabilen sekiz gemi sipariş ettiğini söyledi.

Danimarkalı şirket, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon sağlamayı amaçladığı için yalnızca karbon nötr yakıt kullanabilen yeni gemiler sipariş etme sözü verdi. Gemiler tipik olarak 20-35 yıllık bir ömre sahip olduğundan, bu, karbon nötr olması gerektiği anlamına geliyor.

Her biri 16.000 konteyner taşıyabilen sekiz gemi, Güney Koreli Hyundai Heavy Industries (267250.KS) tarafından inşa edilecek ve 2024'ün başlarında teslim edilmesi bekleniyor.

Maersk'in filo teknolojisi başkanı Ole Graa Jakobsen, gemilerin normal gemilerden %10-15 daha pahalı olacağını ve her birinin 175 milyon dolara mal olacağını söyledi.

Yeni gemiler, hem biyokütle ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklar kullanılarak üretilen yeşil metanol hem de piyasada henüz yeterli karbon nötr yakıt bulunmadığından normal bunker yakıtı ile çalışabilen motorlarla donatılacak.

Maersk, Amazon, Disney ve Microsoft gibi en büyük 200 müşterisinin yarısından fazlasının tedarik zincirlerinde emisyonları azaltmak için hedefler belirlediğini veya belirleme sürecinde olduğunu söyledi.

Maersk'in karbondan arındırma başkanı Morten Bo Christiansen gazetecilere verdiği demeçte,

"Müşterilerimiz için varız ve şükürler olsun ki bunu çok takdir ediyorlar ve talep gerçekten artıyor."

Maersk, yeni gemilerin yılda yaklaşık 1 milyon ton veya yaklaşık %3'lük bir CO2 emisyon tasarrufu sağlayacağını söyledi. Geçen yıl Maersk 33 milyon ton CO2 saldı.

Dünya ticaretinin yaklaşık %90'ının deniz yoluyla taşınmasıyla küresel denizcilik, dünyadaki CO2 emisyonlarının yaklaşık %3'ünü oluşturmakta.

Danimarkalı firma, bu ay, yeterli arzı sağlamadaki zorlukların üstesinden gelmek için ilk adımda 2023'te ilk karbon nötr gemisini işletmek için yeşil metanol sağlayan bir sözleşme imzaladığını söyledi.

Kaynak: TURKDENİZ.COM