MEDKON LINES, FİLOYU BÜYÜTÜRKEN PAZAR AĞINA DA GENİŞLETİYOR

MEDKON LINES, FİLOYU BÜYÜTÜRKEN PAZAR AĞINA DA GENİŞLETİYOR

Medkon Lines, haziran ayında filosuna her biri 1.150 TEU’luk iki yeni gemi ekleyecek.

Yeni yatırımlarla taşıma kapasitesini yüzde 30 artıran Medkon Lines, haziran ayında filosuna her biri 1.150 TEU’luk iki yeni gemi ekleyecek. Böylece şirketin filosundaki gemi sayısı 15’e çıkacak. Şirket ayrıca, hizmet rotasına iki yeni pazarı daha dahil edecek.

Türkiye’nin önde gelen yerli armatörlük şirketlerinden Medkon Lines, filoyu yeni gemilerle büyütüyor. Medkon Lines CEO'su Mahmut Işık, filoya haziran ayında katılacak konteyner gemilerinin her birinin 1.150 TEU kapasiteli olacağını söyledi. Işık, yıl sonunda oluşabilecek fırsatlara göre iki ya da üç gemi yatırımı daha yapabileceklerini söyledi.

Medkon olarak, sektöre paralel verimli bir yılı geride bıraktıklarını belirten CEO Mahmut Işık, “2022’de gemi ve konteyner filomuza yatırım yaptık. Geçen yıl yaptığımız yatırımlarla taşıma kapasitemizde yüzde 30 artış sağladık” dedi.

Medkon geçen yıl yapılan yatırımlarla gemi sayısını 13’e çıkardı. Mahmut Işık, yapılan diğer yatırımlara yönelik olarak şunları kaydetti: “Gemi yatırımlarımızın yanı sıra kara nakliyesi ve depolarımızda çekici ve dorse sayımızı artırdık. Makine parkımıza ek yatırım yaptık. Denizden ve ticaretten kazandıklarımızı, kalitemizi artırmak ve daha geniş hizmet sunmak için yani yatırım yaparak değerlendirdik. Amacımız bize inanan ve güvenen, çözüm ortağı olduğumuz müşterilerimize her zaman her zaman daha iyi hizmet vermek, bunu yaparken en uygun maliyeti en efektif süreçte tamamlamak oldu. Bunu da elimizden geldiğince gerçekleştirmek için çaba gösterdik” diye konuştu.

Yurt içinde giderlerin gün geçtikçe yükseldiği, gelirlerin keskin olarak azaldığı bir sürecin yaşandığını dile getiren Mahmut Işık, “Gerek üyesi bulunduğumuz DTO, DEİK gibi kuruluşlarda gerekse çeşitli meslek örgütlerinde belirttiğimiz gibi çok temkinli hareket edilmesi gereken süreçlerden geçiyoruz. Biz de Medkon olarak mümkün oldukça temkinli hareket etmek ve en kötüye hazırlıklı olmakla beraber, çeşitli yatırımları sürdürüyoruz” dedi.

Medkon, filosuna haziran ayında her biri 1.150 TEU kapasiteli iki adet konteyner gemisi ekleyecek. Şirket ayrıca, 20 adet sıfır kilometre çekici yatırımı ile kara nakliye filosunu güçlendirecek. Şirketin konteyner alımları da sürecek. Işık, “Temkinli ama bir o kadar da sağlam adımlarla yatırım yapmaya ve kapasitemizi her geçen gün artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Medkon, servis ağını da genişletiyor. Son olarak, İspanya, Bulgaristan, Romanya ve İtalya servislerini başlattıklarını ifade eden Mahmut Işık, “Medkon olarak amacımız tüm Karadeniz ile Akdeniz ülkelerine yanı sıra bu ülkelerin aracılığıyla hinterlandına direkt ve duzenli servisler sağlamak” dedi. Işık, “Halihazırda devam eden Rusya/Türkiye/Lübnan/Mısır / İsrail / Libya / Tunus / Fas servislerimize ek olarak Karadeniz'de Bulgaristan/Romanya ve Akdeniz’de İspanya/İtalya ve Cezayir servislerimizin eklenmesi tamamlandı. İlerleyen günlerde buralara ek olarak başlatmayı planladığımız ve çalışmaları devam eden iki ülke uğrağımız daha gerek artan gemi ve konteyner filomuz ile gerekse bölgelerde ticari tüm araştırmalar ve pazarlama yapının tamamlanmasıyla yılsonuna kadar açıklanması planlanıyor” şeklinde konuştu.

HABERİN KAYNAĞI: EKONOMİM