"MERSİN'DE DÖKME YÜK LİMANINA İHTİYAÇ VAR"

"MERSİN'DE DÖKME YÜK LİMANINA İHTİYAÇ VAR"

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, sektöre özel bir ihtisas dökme yük limanı oluşturulduğu taktirde; kentin kuru gıdada dünyanın merkezi konumuna gelebilecek güce sahip olduğunu söyledi.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, sektöre özel bir ihtisas dökme yük limanı oluşturulduğu taktirde; kentin kuru gıdada dünyanın merkezi konumuna gelebilecek güce ve potansiyele yeniden sahip olabileceğini söyledi.

Mersin’in sahip olduğu tarım çeşitliliği ile Türkiye’de eşsiz kentler arasında yer aldığını ifade eden Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, kentin hem üreten hem de farklı bölgelerin ve ülkelerin tarım ürünlerini güçlü sanayi altyapısı ile işleyerek yerli markalar yaratan bir misyonu olduğunu belirtti. Mersin’in sanayisini tarıma, tarımını sanayisine entegre edebilen bir kent olduğuna dikkat çeken Ayhan Kızıltan, kentin katma değer yaratılan ürünlerin başında ise hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri olduğunu dile getirdi. Mersin’in kuru gıda sektöründe dünyada söz sahibi kentlerinin başında geldiğini kaydeden Kızıltan, “Kentimiz hububat ve bakliyat konusunda o kadar ileri gitmiş ve bir merkez haline gelmiştir ki, artık bu sektörün neredeyse ayrı bir liman ihtiyacı doğmuştur. Eğer hububat ve bakliyat sektörüne özel bir ihtisas dökme yük limanı oluşturabilirsek Mersin bu konuda dünyanın merkezi konumuna gelebilecek güce ve potansiyele sahiptir” dedi.

 Pandemide kuru gıdaların öneminin tüm dünya ülkeleri tarafından yeniden anlaşıldığını ifade eden Ayhan Kızıltan, “Hem besin değeri hem de uzun süre saklanabilir bir gıda olması hububat ve bakliyata değer kazandırıyor. Bu noktada sanki Türkiye’nin hiç bakliyat ve hububat üretimi yokmuş gibi yanlış bir algı var. Türkiye olarak hububat ve bakliyatta aslında üretim yapmıyor değiliz. Aksine, üretimimiz her geçen yıl artıyor. Sorun üretim miktarımızın artan nüfusumuza yetmemesi. Bu da bizi ithale zorluyor. Bu konuda daha verimli sistemler kullanarak, üreticiler desteklenerek üretimimizi arttırabiliriz. İşte bu noktada MTSO olarak öncü olduğumuz Türkiye’nin ilk tarım-gıda teknoparkı olan Mersin Agropark'ı devreye alıyoruz” diye konuştu.
 
Kaynak: Dünya Gazetesi