ONE, METANOL DEVRİMİNE KATILIYOR...

ONE, METANOL DEVRİMİNE KATILIYOR...

Japon konteyner hattı Ocean Network Express (ONE), 13.000 TEU'luk 12 adet metanol çift yakıtlı gemi için bir sözleşmeye imza attı.

adscode

ONE isimli konteyner taşımacılığı şirketi, 12 adet 13.000 TEU'luk metanol çift yakıtlı gemi için imza atarak sektörü kasıp kavuran metanol devrimine katıldı.

Siparişlerin tamamı, Jiangnan Tersanesi ve Yangzijiang tarafından inşa edilecek.

Teslimat ise 2027 sonlarına doğru gerçekleşecek.

ONE, dünyanın en büyük altıncı konteyner hattı.

Merkezi Singapur'da bulunan şirket, 2017 yılında Japonya'nın en büyük üç nakliye hattı olan Mitsui OSK Lines, Nippon Yusen Kaisha ve Kawasaki Kisen Kaisha'nın gemi birimlerinin birleştirilmesiyle kuruldu.

Denizciliğin alternatif yakıtlara hızlı geçişi, yıl metanolle çalışan motor siparişlerinin en popüler alternatif seçenek hâline gelmesiyle önemli bir değişime uğradı.

GEMİLERDE KULLANILAN METANOL YAKITI, LNG'NİN ÖNÜNE GEÇİYOR...

Metanolle çalışan gemilere yönelik siparişlerin 2023'te 138 adet ile keskin bir artış kaydettiği görüldü.

2023-2024 yılı; metanol yakıtlı gemilerin daha çok tercih edildiği ilk dönem olarak tarihe geçti.

Metanol yakıtlı gemi segmentini oluşturulan siparişler şu şekilde: 106 adet konteyner gemisi, 13 adet dökme yük gemisi, 10 adet Ro-Ro gemisi.

2023 yılının son çeyreğinde LNG gemilerindeki sipariş listesi ise; 48 adet konteyner gemisi, 40 adet Ro-Ro gemisi, 30 adet ise tanker gemisi.

Denizcilik sektörünün karbon emisyonlarından arınma minvalinde; yapılan alternatif yakıt gemilerindeki siparişlerin sayısı da daha fazla artacak gibi gözüküyor.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ