RUS GÜBRE PAZARINDA, PANAMAX GEMİLERİNİN HÂKİMİYETİ ARTTI...

RUS GÜBRE PAZARINDA, PANAMAX GEMİLERİNİN HÂKİMİYETİ ARTTI...

Rusya'nın gübre ihracatındaki artış ve ticaret modellerindeki değişim, geleneksel olarak Handysize'ların hakim olduğu Rus gübre pazarında Panamax'ların hakimiyetini artırdı.  

adscode

Rusya'dan yapılan gübre ihracatı, Şubat 2022'den bu yana Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ortasında küresel ticaret kaygılarının merkezinde yer alıyor.

Gübre ithalatı tarım ekonomileri için kritik önem taşıyor. Rusya'nın ihracatı üzerindeki kısıtlamaların hafifletilmesi yönündeki sürekli talebi ticaret açısından iç karartıcı bir tablo çizerken, gübre ihracatı önemli bir engelle karşılaşmadan gelişti.
 
Rusya dünyanın en büyük gübre ihracatçısı konumunda. Rusya'nın boru hattı ihracatı engellendiği için amonyak ihracatı 2022'de darbe aldı.

Ancak potas, fosfat, kükürt ve üre gibi kuru dökme gübre ihracatı arttı. Rusya, kuru yük segmentinde küresel gübre ticaretine %12'den fazla katkıda bulunurken, toplam gübre nakliye talebinde %14'ün üzerinde bir paya sahip. Ülkenin gübre ihracatı 2022'de %13,6, Ocak-Haziran 2023'te ise %50,5 oranında arttı.
 
Brezilya, Hindistan, ABD ve Çin dünyanın en büyük gübre ithalatçıları ve Rusya'dan yaptıkları ithalatın payı 2021'den bu yana artıyor.

Brezilya'nın toplam gübre ithalatı 2022 yılında daralırken, Rusya'dan yapılan ithalatın payı arttı.

Rusya ile ticaret 2022'de %18'den 2023'te %24,5'e yükseldi.
 
Bu arada, diğer emtialarda olduğu gibi, Rusya'nın Hindistan ve Çin ile olan gübre ticareti de güçlendi.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ