SALİH ZEKİ ÇAKIR'DAN DENİZCİLİK EĞİTİM GEMİSİ ÇAĞRISI!

SALİH ZEKİ ÇAKIR'DAN DENİZCİLİK EĞİTİM GEMİSİ ÇAĞRISI!

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, TÜDEV Mütevelli Kurulu Olağan Toplantısı'nda denizcilik eğitimi ile ilgili önemli açıklamalara imza attı.

TÜDEV Mütevelli Kurulu Olağan Toplantısı gerçekleşti. Toplantının dilek ve temenniler kısmında kürsüye çıkan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır da söz aldı.

Denizcilikte eğitimin önemine dikkat çeken Çakır yaptığı konuşmada:

"TÜDEV, Türk denizciliğinin eğitimi konusunda pek çok görevi belirlenen misyon ve vizyon doğrultusunda bugüne kadar yerine getirdi. Bu anlamda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Malumunuz, Türk denizciliğinin gelişmesinde karşılaştığı birtakım sorunlar var, olmaya da devam ediyor. Elbette, bu sorunlar, çeşitli platformlarda dile getiriliyor. Türk denizciliğinin sorunlar safhasında iki konu öne çıkıyor. Birincisi, denizcilik sektörünün finansa erişimi. İkincisi ve en önemlisi denizcilik eğitimi. Denizlerde nitelikli insan yetiştirilmesi konusu.

Tarih boyunca belirli öğelerden beslenen insan kaynağı arzı, süreç içinde çeşitlenmiştir. Türk denizciliği nezdinde sayı olarak, insan kaynağında şuan itibarı ile bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Ancak nitelik olarak, aynı insan kaynağının yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bu eksikliği “stajyer” konusunda yoğun olarak görmekteyiz. Hâlen daha gemi adamları ve zabitan eğitimleri konusu uzun stajlarda belli sıkıntılara neden oluyor. TDM ÖZEL HABER

Bugüne kadar yapılan çalışmalar kısmi çözümler üretti. “Denizci ülke denizci millet” hususunda ülkemizin uluslararası standartlarda çağdaş bir “stajyer gemisine” ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. TÜDEV bu konuda bir liderlik üstlenebilir. Bu durum için gerekli kaynak Deniz Ticaret Odası’dır. Oda bütçesinde oluşan fazlalık doğrultusunda bu durum elzem hâle getirilebilir. Ancak daha fazla kaynağa ihtiyacımız var. Bu standartlarda bir geminin maliyeti yüksek olacaktır. Türk denizciliğine bu geminin kazandırılması için her türlü girişime destek vereceğiz. Çok geçmeden bu sürecin başlaması gerektiği kanaatindeyim." ifadelerine yer verdi.