SANMAR, SAAM TOWAGE'A ELEKTRİKLİ RÖMORKÖRLER İNŞA EDECEK

SANMAR, SAAM TOWAGE'A ELEKTRİKLİ RÖMORKÖRLER İNŞA EDECEK

Sanmar Denizcilik, iki adet tam elektrikli yeni nesil, ve sıfır emisyon römorkörlerin inşası için Robert Allan ve dünyanın önde gelen operatörlerinden SAAM Towage ile işbirliği yaptı.

adscode

Alanında dünyada birçok ilke imza atan Sanmar Denizcilik, iki adet tam elektrikli yeni nesil, ve sıfır emisyon römorkörlerin inşası için Robert Allan ve dünyanın önde gelen operatörlerinden SAAM Towage ile işbirliği yaptı.

Robert Allan Ltd'nin Sanmar'a özel ElectRA 2300SX tasarımına dayanan römorkörler şimdiden "Geleceğin Römorkörü" olarak anılıyor ve çalıştıkları limanlarda emisyonların azaltılmasında büyük bir etkiye sahip olacak.

Her iki römorkör için de imza ve sac kesim törenleri, römorkör sektörünün üst düzey yöneticilerinin ve teknik uzmanlarının İstanbul’da düzenlenen ITS haftasında gerçekleşti. Sözleşme SAAM Towage adına SAAM Towage Kanada Başkanı Alexander Bikkers ve SAAM Towage Genel Müdürü Hernan Gomez ile Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gürün ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cem Seven tarafından imzalandı.

Üç şirket, yenilikçi römorkörlerin istenilen özellikleri karşılaması ve hatta ötesine geçmesi için tasarım ve inşa sürecinin her aşamalarında birlikte çalıştı. SAAM Towage, 2023'te teslim edildiğinde, sürdülebilir güç kaynağına sahip kuvvetli römorkörleri Kanada filosuna eklemeyi planlıyor.

Gomez: Kanada için bir dönüm noktası

SAAM Towage Genel Müdürü Hernan Gomez, yapılan anlaşmaya yönelik olarak, "Sanmar son yıllarda bizim için çok önemli bir partner oldu ve bu anlaşma geçtiğimiz yıllardaki çalışmaların bir sonucu. 2 adet elektrikli römorkörlerimizle birlikte şirketimiz ve Kanada için bir dönüm noktası oluşturuyoruz. Bu römorkörlerle aynı zamanda sürdürülebilirlik ve karbon ayak izini azaltma yolculuğumuza ivme katıyoruz. Bunlar inovasyon stratejimizin ve SAAM Towage'ı şu anda faaliyet gösterdiğimiz ve göstereceğimiz tüm ülkelerde nasıl tanıtmak istediğimizin bir parçası" diye konuştu.

Robert Allan Ltd Başkanı Mike Fitzpatrick ise “SAAM’ın gelecekteki operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak üzere optimize edilecek yeni bir çevre dostu römorkör geliştirmek için Sanmar ve SAAM ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bir projenin başlangıcından itibaren hem tersanenin hem de gemi sahibinin tasarım sürecine aktif olarak katılması başarının reçetesidir” dedi.Sanmar, müşterilerinin ihtiyaçları için sürdürülebilir güç alternatiflerini geliştirmeye ve araştırmaya devam ediyor. Londra'daki TugTechnology 2021'de, enerji depolama sistemleri sağlayıcısı Corvus Energy ile, enerji tedarik sistemlerinin gelecekteki tedariği ve entegrasyonu ve yakıt hücresi teknolojisinin yenilikçi ve masrafsız hibrit römorkörlere adaptasyonu için ortak bir yol keşfetmek ve oluşturmak için bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Kaynak: Dünya Gazetesi