SİGORTA FİRMALARI, KIZILDENİZ KONUSUNDA TEDİRGİN!

SİGORTA FİRMALARI, KIZILDENİZ KONUSUNDA TEDİRGİN!

Bazı gemi sigortacılarının ABD ve İngiltere ticaret gemilerini Kızıldeniz'in güneyinde seyrederken savaş risklerine kârşı teminat altına almaktan kaçınmaya başladıkları öne sürüldü.

adscode

Küresel ekonominin kalbi, İsviçre’nin Davos kasabasında atıyor. 120 ülkeden iş insanı ve siyasetçilerin katıldığı Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 54’üncü zirvesi, yarın akşama kadar sürecek.

Kızıldeniz saldırıları hava taşımacılığı fiyatlarını yükseltebilir 

DHL Global Forwarding Americas Hava Taşımacılığı Başkanı Andreas Von Pohl, "Kızıldeniz'deki durumun devam etmesi halinde bunun değişmesini bekliyoruz" derken; HSBC'nin Küresel Nakliye ve Liman Araştırmaları Başkanı Parash Jain, "Hava navlun oranlarında bir artış göreceğiz" değerlendirmesini yaptı: “Sektör gözlemcileri, özellikle şubat ayındaki Çin Yeni Yılı tatili yaklaşırken, önümüzdeki iki ila üç hafta içinde zamları görmeyi bekliyor.”

ABD, Husileri yeniden terör listesine alacak

13 Ocak’ta Husiler için “Bence teröristler” açıklaması yapan ABD Başkanı Joe Biden bu yönde bir adım atıyor. CBS’in haberine göre, Biden yönetimi Yemen’deki Husileri yeniden terörist örgütler listesine alacak. Karar, Husilerin pazartesi günü Kızıldeniz’de bir ABD gemisini vurmasının hemen ardından alındı.

Eski Başkan Donald Trump, görevden ayrılmadan önce Husileri listeye sokmuş; Biden başkanlığı devraldıktan bir ay sonra, Şubat 2021’de Husileri listeden çıkartmıştı. Katar kontrolündeki iki boş gemi son 1 gün içinde Akdeniz'deki Süveyş Kanalı'nın kuzey girişinden uzaklaştı. Kanala gitmekte olan üçüncü bir Katar gemisi de Fas açıklarında rotasını tersine çevirdi. Rusya ve ABD de dahil olmak üzere diğer tedarikçiler de Kızıldeniz'i kullanmayı bıraktı ve gemi takip verileri şu anda bölgeye giden herhangi bir gemi göstermiyor.

Husiler, şirket olarak ilk Suzuki’yi vurdu!

Suzuki Motor, Kızıldeniz’de Husilerin saldırıları sonrası oluşan tedarik sorunları nedeniyle Macaristan’ın kuzeyindeki Estergon’daki üretimini geçici olarak durdurdu. Vitara ve S-Cross modellerinin üretildiği tesisteki geçici süreli durdurmanın bir hafta sürmesinin planlandığı aktarıldı. Motor dahil otomobil parça tedariklerinde devam eden sorunların, diğer Japon firmaların bölgesel üretimlerini riske atabileceği belirtiliyor.

Gemilere teminattan kaçınılıyor

Bazı gemi sigortacılarının ABD ve İngiltere ticaret gemilerini Kızıldeniz'in güneyinde seyrederken savaş risklerine kârşı teminat altına almaktan kaçınmaya başladıkları öne sürüldü. Marsh'ın denizcilik ve kargo küresel başkanı Marcus Baker'a göre, sonuç olarak sigortacılar ABD, İngiltere ve İsrail'le bağlantılı gemiler için bölge üzerinden yapılan seyahatlerde teminat verirken istisnalar arıyorlar. Bu da esasen sigorta sağlamayacakları anlamına geliyor. "Sigortacılar ABD, İngiltere ya da İsrail'in dâhil olmayacağına dair maddeler ekliyorlar" diye konuşan Baker, "Hemen hemen herkes böyle bir şey ekliyor ve birçoğu 'sahiplik' veya 'çıkar' kelimelerini içeriyor" dedi.

Kuzey Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. Başkanı Emin Yaşacan, sigorta firmalarının yaşadıkları tedirginliği doğal karşıladığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Sigorta; kelime anlamı olarak birdenbire beklenmedik ve aniden gerçekleşen servet kaybına yola açan hadiselerde kaybın yerine konması demektir.

Burada artık hadiseler risk olmaktan çıkıyor ve göz göre göre bir hâl olmaya başlıyor.

Yani ABD, İngiltere ve İsrail hedef tahtasına konmuş ise sigortacıların bu durumda teminat vermekten kaçınmalarını doğal karşılıyorum.

Örnek vermek gerekirse, ilerde 10 büyüklüğünde hava var diyelim. Ben armatör olarak gemiye talimat verip o havaya gemimi sokup batmasına sebep olursam sigortacı da kaybı ödeyemez. Böyle düşünülmeli."