Süveyş krizi bitiyor, artık dikkatler Los Angeles’ta

Süveyş krizi bitiyor, artık dikkatler Los Angeles’ta

Global ticarette Süveyş Kanalı’nı tıkayan geminin yarattığı navlun krizi tahlil yoluna girerken, dikkatler şimdi de ABD’nin Los Angeles limanındaki uzun bekleme müddetlerine çevrildi.

Bloomberg’in haberine nazaran San Pedro körfezinde gemi trafiğini denetim eden yetkililer, Pazar günü itibariyle Los Angeles ve Long Beach, California’daki limanlarda 26 konteyner gemisi yük boşaltmak için beklediğini söz etti. Geçen hafta 20 gemi beklemedeydi. 3 gün içinde de 14 geminin daha limana varıp kuyruğa girmesi bekleniyor.

Los Angeles limanının datalarına nazaran limana yanaşmak için ortalama bekleme müddeti 7.7 gündü. Bu hafta ise 7.9 güne yükseldi. Şubat ayında bekleme mühleti ortalama 8 güne çıkmıştı. Ekim ayının sonunda başlayan sıkışıklığın ekipman ve istihdamda azalma nedeniyle sonlanması şimdilik güç görünüyor.

2021’nin birinci 2 ayında 2 limana 1.59 milyon adet 6 milyon konteyner gemisi yanaştı. Bu, geçen yıl birebir periyoda nazaran yüzde 29 artış manasına geliyor. Mart ayı ise genelde ithalatın en yavaş olduğu aylardan biri..

Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta dev konteyner gemisi, kıyıya çarparak kaza yapmış ve her iki istikamette trafiğin durmasına yol açarak yaklaşık 450 geminin giriş çıkışını engellemişti. Gemi bugün hareket ettirildi fakat kanalın ne vakit trafiğe açılacağı bilinmiyor.

Kaynak: Bloomberg HT