TANKER PİYASASI, KIZILDENİZ KRİZİNİN KAZANANI OLDU

TANKER PİYASASI, KIZILDENİZ KRİZİNİN KAZANANI OLDU

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte petrol transferinin boru hatlarından denize kaymasıyla yükselişe geçen tanker piyasası, Kızıldeniz krizinin de kazananı oldu.

adscode

Ukrayna savaşıyla birlikte petrol transferinin boru hatlarından denize kaymasıyla yükselişe geçen tanker piyasası, Kızıldeniz krizinin de kazananı oldu. Husi saldırıları nedeniyle rotayı Ümit Burnu’na çeviren gemilerin yakıt kullanımını artırması, gemilerde tutulan petrol stoklarının çoğalması ve ABD ekonomisinin güçlenmesi tanker gemi ihtiyacını artırdı. Artan gemi talebine karşın, arzın ise düşük seviyede kalması tanker navlunda yeni ralli yarattı. Türk oyuncular da büyüyen bu pazarda karlı yatırımların peşine düştü.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), daha güçlü bir ABD ekonomisi ve Kızıldeniz saldırıları nedeniyle yön değiştiren gemilerin artan yakıt kullanımını gerekçe göstererek 2024 petrol talebi tahminini 110.000 varil/gün artırarak 1,3 milyon varil/gün'e yükseltmişti. Küresel ‘onshore’ petrol stokları 2016'dan bu yana en düşük seviyede kalırken, Kızıldeniz çevresindeki rotadan sapmalar gemilerde tutulan petrol stoklarında artışa yol açtı.

Enerji devleri petrol taşıyıcılarını nadiren görülen fiyatlarla birkaç yıllığına kiralıyor. Clarksons'un son raporuna göre ExxonMobil, Yasa Holding'in 158.200 dwt'lik Yasa Polaris isimli suezmax gemisini üç yıllığına kiralamak için günlük 50 bin dolar ödemeyi kabul etti. VesselsValue'nun verilerine göre, son yıllarda başka hiçbir suezmax, bu uzunlukta bir anlaşmadan bu kadar para kazanmadı. Yasa, scrubber donanımlı ve LNG'ye hazır Yasa Polaris'i 2022 yılında DH Shipbuilding'den teslim almıştı.

Yerli filo büyüyor

Yerli armatörler bir yandan mevcut tankerlerini kârlı bedellerle enerji şirketlerine kiralarken diğer yandan, bu alana yeni oyuncular giriyor. Son olarak geçtiğimiz gün yerli kruvaziyer işletmecisi Camelot Maritime, önceki gün 3038 DWT kapasiteli bir kimyasal tankeri filosuna katarak bu pazara girdiğini duyurdu. Camelot Maritime Genel Müdürü Kaptan Gürbüz Can, “Maritime olarak fizibl gördüğümüz projeleri detaylandırıyor ve yatırım odaklı yaklaşımlarımız doğrultusunda yatırımımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Haberin Kaynağı: Ekonomim / Aysel Yücel