"TÜRK TERSANELERİ, KÜRESEL RESESYONDA POZİTİF AYRIŞACAK"

"TÜRK TERSANELERİ, KÜRESEL RESESYONDA POZİTİF AYRIŞACAK"

Ekonomideki daralma nedeniyle 2022'de küresel gemi siparişlerindeki düşüş, son 20 yılın en dip seviyesine geriledi. Talep düşüşünün bu yıl da devam etmesi bekleniyor.

Türk tersaneleri ise 2008'den edindiği deneyimle farklı üretim alanlarında da uzmanlaştı. Tersane endüstrisi, özel amaçlı deniz araçları inşasında sağladıkları başarının katkısıyla bu yılı büyümeyle kapatmayı hedefliyor. İspanya'dan Norveç ve Kanada'ya kadar küresel devler, son teknolojiye sahip alternatif yakıtlı yeni ürün ve projeler için Türk tersanelerini tercih ediyor.

Gemi inşa sektörü, küresel ekonomideki resesyon beklentilerine rağmen 2023 yılına umutlu giriyor. Tüm dünyada ticari gemilere olan talep azalsa da yerli tersaneler, son yıllarda uzmanlaştığı yüksek teknolojiye sahip alternatif yakıtlı özel maksatlı gemi projeleriyle bu yılı büyüme ile kapatmayı hedefliyor.

Farklı alanlarda uzmanlık Türk tersanelerini öne çıkardı

Türk tersaneleri, 2008 yılında yaşanan küresel krizden ağır darbe almış ve ticari gemi inşasındaki rekabet gücünü kaybetmişti. Krizle birlikte hemen hemen tüm yerli tersaneler o yıllardan başlayarak niş bir alan olan özel amaçlı tekne inşasına yöneldi. Kısa zamanda bu alanda önemli başarılara imza atan tersaneler, balıkçı gemisi, yolcu gemisi, platform destek gemisi, römorkör ve feribot gibi özel amaçlı gemi projelerinin yanı sıra megayat inşasıyla da dünya devleri arasında yerini aldı. Ar-Ge alanındaki yatırımlarıyla bu alandaki küresel gücünü artıran sektör, yeşil enerji ile sevk edilen, tamamen elektrikli, metanol ve hidrojen gibi farklı yakıt türlerine adım atılıyor. Tersaneler, balıkçı gemileri ihracatında dünya birincisi, römorkörlerde dünya ikincisi, feribot ve gezinti tekneleri ihracatında dünya altıncısı olurken, mega yat ihracatında en çok ihracat gerçekleştiren ilk on ülke arasında yer alıyor. Türk tersanelerinin özel amaçlı tekne inşasında sağladığı bu başarı, 2023’te de sektörün küresel resesyondan pozitif ayrışmasını sağlayacak.

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) Başkanı Cem Seven, dünya genelindeki enflasyonist ortam, yüksek faizler, emtia fiyatlarındaki artış ve Rusya-Ukrayna savaşının küresel ticaret hacminin de azalmasına neden olduğunu hatırlatarak, gemi ihracatında yıllık 20 milyar dolarla açık ara en büyük paya sahip olan Çin’de yeni gemi siparişlerinde önemli oranda düşüş olduğuna dikkat çekti. Seven, 2023 yılında öncü göstergelerin gemi siparişlerinde azalmaya işaret etmesine karşın özel maksatlı özel yapım gemilere yönelik talebin devam ettiğini belirterek, “Benzer talebin yat inşasında ortaya çıktığını gözlemliyoruz. Pandemi esnasında kısıtlama olmadan izolasyona imkân sağlayan çeşitli ebatlardaki yatlara olan talebin ve akabinde siparişlerinin artan bir ivme ile devam etmesi bizleri ayrıca motive ediyor. İhracatta karşılaştığımız birtakım problemlere rağmen bu yıldan umutluyuz” diye konuştu.

En fazla ihracat Norveç'e yapıldı

2022’de yaklaşık 1.4 milyar dolarlık ihracat yapan sektör, 2023’te ise bu rakamı minimum 1.5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Sektör bu hedefe ulaşabilmek hatta üzerine çıkmak için ihracatın önündeki başta finansman konusu olmak üzere mevzuattan kaynaklanan sorunlara çözüm bekliyor. Cem Seven, mevcut problemleri ilgili makamlara aktardıklarını ve çözümüne ilişkin gerekli girişimlerin devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin gemi inşa sektörü, 2022’de yüzde 10.6 daralma yaşayarak toplam 1 milyar 453 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu düşüşte Ukrayna’daki savaş nedeniyle teslimatı aksayan gemilerin de etkisi oldu. Türk tersanelerinin 2022 yılında en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler, 288 milyon dolar ile Norveç, 171,8 milyon dolar ile Rusya Federasyonu, 86,1 milyon dolar ile Amerika Birleşik Devletleri oldu.Sektör ihracatının 328 milyon dolarını balıkçı gemileri, 255 milyon dolarını yatlar, 251 milyon dolarını feribot ve gezinti tekneleri, 238 milyon dolarını römorkörler, 209 milyon dolarını yük gemileri ve diğer gemiler, 108 milyon dolarını deniz tankerleri ve 61 milyon dolarını yan sanayi ürünleri oluşturdu.

Tersanelerin dünyada 'ilk' olan projeleri artıyor

■ LNG’li ilk römorkör

■ İlk uzaktan kumandalı gemi

■ Dünyanın en büyük canlı balık taşıma gemisi

■ Dünyanın ilk biyoyakıt metanol ile çalışan hibrit rüzgar türbini destek gemisi

■ LNG ile çalışan ilk Ro-Ro gemisi

■ İlk elektrikli römorkör

HABERİN KAYNAĞI: EKONOMİM