TÜRKİYE'DEN SEYRİNE BAŞLAYAN GEMİDE YAKALANAN TERÖRİSTLER İTALYA'YI TEYAKKUZA GEÇİRDİ!

TÜRKİYE'DEN SEYRİNE BAŞLAYAN GEMİDE YAKALANAN TERÖRİSTLER İTALYA'YI TEYAKKUZA GEÇİRDİ!

Polonya'ya gitmek üzere Türkiye'den ayrılan VESTVIND isimli gemide terörist olduğundan şüphelenilen şahıslar yakalandı.

adscode

Edinilen bilgilere göre; VESTVIND isimli gemideki mürettebat, saklanan iki kaçak yolcuyu yakaladı.

Yakaladıkları şahısların sağlık durumlarının iyi olmadığı ve acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duydukları belirtildi.

Geminin kaptanı, şahısların eşyalarını arattı ve bazı suç teşkil eden ayrıntıların ele geçirildiğini belirtti. İtalyan basınında yer alan haberlere göre; şahısların telefonunda kalaşnikoflu kişilerle fotoğraflar tespit edildiği iddiaları yer alıyor.

Bu ayrıntılar, gemideki şahısların terörist olabileceğine dair şüphe uyandırdı. Liman yetkilileri, geminin Messina Limanı'na girmesine izin vermedi. 

Sicilya açıklarında bulunan gemiye operasyon düzenlenmesi için Portekiz bayraklı geminin Portekiz hükümetinin izin vermesi bekleniyor.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE "GALATA SEAWAYS" GEMİSİNDE BENZER BİR DURUM YAŞANMIŞTI!

Neler olmuştu?

Galata Seaways isimli gemide bulunan 2'si kadın 15 kaçak göçmenin Suriye, Afganistan ve Irak uyruklu olduğu ifade edilmişti. Kaçak göçmenlerin emniyete götürüldüğü, olayla ilgili Napoli Başsavcılığının soruşturma başlattığı kaydedilmişti. Savcıların olayın nasıl gerçekleştiğini, gemi kaçırma olayına hangilerinin karıştığını, gerçek niyetlerini ve terörle bağlantılarının olup olmadığını ortaya çıkarmaya çalıştığı vurgulanmıştı. Ayrıca gemide yapılan incelemelerde iki bıçak ve bir kesici alet bulunduğu, bunların gemiye al koyulması amacıyla kullanılmış olabilecekleri belirtilmişti.

VESTVIND Gemisi Hakkında:

Portekiz bayraklı VESTVIND isimli gemi, 6 Haziran'dan İzmir'den Polonya'nın Swinoujscie Limanı'na girmek üzere seyrine başlamıştı. Gemide açık deniz rüzgar türbini ekipmanları bulunuyor. Kaçak yolcuların gemiye nereden ve ne şekilde bindikleri hakkında henüz bir bilgiye ulaşılamadı. 2016 yılında inşa edilen VESTVIND; 130 metre uzunluk, 26 metre genişlik ve 10238 DWT kapasiteye sahip.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ