YÜZEN NÜKLEER SANTRALLER DÜNYA'NIN GÜNDEMİNDE!

YÜZEN NÜKLEER SANTRALLER DÜNYA'NIN GÜNDEMİNDE!

Dünya çapında gemi inşa alanındaki önemli firmalar, yüzen nükleer enerji santralleri geliştirmek için bir konsorsiyum kurduğunu duyurdu.

adscode

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Samsung Heavy Industries (SHI) ve Seaborg Technologies'in erimiş tuz reaktör teknolojisi ile yüzen nükleer enerji santralleri geliştirmek için bir konsorsiyum kurduğunu duyurdu.

Enerji santralleri, 200 MWe'den 800 MWe'ye kadar güç sağlayabilen modüler tasarıma sahip mavnalara kurulacak ve konsorsiyumun ilk projesinin 200 MWe'lik bir güç mavnası olması bekleniyor.

Konsorsiyum, dünya çapında fabrikada üretilen CMSR tabanlı yüzer nükleer enerji santrallerinin zamanında ticarileştirilmesini ve ölçeklenebilir bir ihracatı sağlamayı amaçlıyor.

Korea Hydro & Nuclear Power'ın Ceo'su Jooho Whang, konuya ilişkin; "KHNP'nin aktif çabası, daha güvenli ve temiz bir gelecek için yeni nesil nükleer enerji projesinde işbirliğine odaklanarak Kore ve Danimarka arasında karşılıklı yarar sağlayan bir ortaklığı geliştirmeyi amaçlıyor." şeklinde konuştu.

Seaborg Technologies Ceo'su Navid Samandari ise; "Bu konsorsiyum, nükleer enerjiyi geniş ölçekte değerlendirmek için benzersiz. Güç mavnalarını geliştirmek ve konuşlandırmak için ortak misyonumuzun bir parçası olarak inşaat ve operasyonlar için en iyilerle ortaklık yaptığımızı söylemekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Çin, ABD ve İngiltere'de diğer yüzer nükleer santral projeleri devam ediyor.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABER