BALTİMORE KÖPRÜSÜNÜ YIKAN DALİ İSİMLİ GEMİNİN YETKİLİLERİ MESULİYETİN İTİRAZI İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDU!

BALTİMORE KÖPRÜSÜNÜ YIKAN DALİ İSİMLİ GEMİNİN YETKİLİLERİ MESULİYETİN İTİRAZI İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDU!

DALİ isimli konteyner gemisinin yetkilileri, yerel mahkemeye başvurarak mevcut kanunlar ve uygulamalara uygun şekilde dosyanın ele alınmasını sağlamaya çalışıyor.

adscode

KUZEY SİGORTA VE REASÜRANS BROKERLİĞİ A.Ş. BAŞKANI EMİN YAŞACAN, BALTİMORE'DA YAŞANAN KAZANIN MAHKEME SÜRECİ İLE İLGİLİ SICAK GELİŞMELERİ TÜRK DENİZ MEDYA'YA AKTARDI

Emin Yaşacan mahkeme süreci ile ilgili şunları belirtti:


"Daha önceki yazımızda işaret ettiğimiz şekilde armatör ve işletme firması hem kusursuzluk hem de mesuliyet üst limiti çekilmesi yönünde yerel mahkemeye başvurararak mevcut kanunlar ve uygulamalara uygun şekilde dosyanın ele alınmasını sağlamaya çalışıyor. 

Sigorta bedeli 90 milyon dolar olsa da mevcut hasarlı hâli ile 45 milyon dolar olarak mesuliyeti sınırlamaya çalışılmakta, öncesinde ise nihayetinde kaza olduğu için de kusursuzluk yönünde mahkemeye başvuruldu. 

Yük sahipleri ile de müşterek avarya kuralları çerçevesinde masraflar paylaştırılacak. 

Her ne kadar ABD kanunlarının tazminat taleplerinin büyüklüğünden çekinilse de armatörlerin ve denizcilerin en büyük koruma uygulamasından faydalanması doğru.

Bu kadar riskle kimse ne denizde çalışır ne de armatör olur."

Emin Yaşacan: “P&I KULÜPLERİ BALTIMORE KÖPRÜSÜ KAZASI KAYNAKLI TAZMİNAT TALEPLERİNE KATKIDA BULUNMAK ZORUNDA" (İlgili habere ulaşmak için tıklayınız)

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ