İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX) 1061 puanda kaldı

İstanbul Navlun Endeksi (ISTFIX) 1061 puanda kaldı

Ramazan Bayramı sebebiyle piyasalarda veri akışı yavaşladığı için ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta sabit seyretti. Endeks 1061 puanda kaldı.

  • Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, COVID-19 salgınıyla mücadele tedbirleri kapsamında sağlanan politika desteğinin çok dikkatli bir şekilde geri çekilmesi ve ülkelerin daha yüksek faiz oranlarına hazırlanmaları gerektiği konusunda uyardı. IMF'ye göre, küresel ekonominin bu yıl yüzde 6, önümüzdeki yıl yüzde 4,4 büyümesinin beklendiğini belirten Georgieva, farklı ülkelerin toparlanması arasındaki farklılıkların ciddi bir sorun teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

  • ABD'de 5 yıllık enflasyon beklentisi 2006’dan beri en yüksek seviyeye ulaştı. Toparlanma beklentileri, altyapı harcaması planları ve pandemi teşvik paketleri de uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yükselişinde etkili oluyor.
  • Euro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi, Mayıs ayında 13,1 puandan 21 puana yükselerek Mart 2018’den beri en yüksek seviyeye ulaştı. Yatırımcı güveni anketi, 1.204 yatırımcının katılımıyla gerçekleştirildi. Yatırımcıların gelecek 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi’nin, ekonomik durumun iyileşmesi ve aşı umutlarıyla yükseldiği belirtildi.

Emtia Haberleri

  • Petrol hafta sonuna doğru ciddi bir düşüş kaydetti. Batı Teksas tipi ham petrol 63-64 dolar/varilden Brent ise 67 dolar/varilden haftayı kapattı.
  • Romanya’nın buğday mahsulünün, geçen senenin kuraklık kaynaklı keskin düşüşün ardından bu yıl toparlanması bekleniyor. Geçen yıl yüzde 38 düşüşle 6,4 milyon ton buğday hasadı yapılmıştı. Bu seneki buğday hasadının ılıman kış koşulları ve toprak neminin toparlanması sayesinde 8,5 ila 10 milyon ton seviyesine ulaşması bekleniyor. Romanya, Avrupa Birliği'nin en büyük tahıl satıcıları arasında yer alıyor ve ana alıcısı Mısır olmak üzere Orta Doğu'ya ciddi tahıl ihracatı yapmakta.
  • Ocak-Mart döneminde Türkiye'nin çelik üretimi yıllık yüzde 9,5 artışla 9,7 milyon ton olurken, Türk üreticiler ilk çeyrekte küresel tedarikçilerden 6,3 milyon ton hurda ithal etti. Hollanda, 804,000 ton artışla ilk çeyrekte 1 milyon ton sevkiyat gerçekleştirerek Türkiye'nin en büyük hurda tedarikçisi olurken, İngiltere'den yapılan ithalat yüzde 24 artışla 735.000 tona yükseldi. Üçüncü sıradaki Rusya'nın hurda tedariği ise, geçen yıla göre yüzde 59 artışla birinci çeyrekte 637.000 ton oldu.

Kaynak: www.istfix.com