İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1720 PUANA YÜKSELDİ

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) 1720 PUANA YÜKSELDİ

ISTFIX Bileşik Endeksi uzun tatillerin etkileri dağıldıkça yüzde 10’luk bir artış daha kaydetti. Endeks, geçen haftaki 1.647 puandan 1.720’ye çıktı.Avrupa ve Birleşik Devletler

Avro Bölgesi ekonomisi ilk çeyrekteki daralma sonrası ikinci çeyrekte yüzde 2 büyüdü. En yüksek büyüme oranları İtalya ve İspanya’da görülürken, ISTFIX’in geçen hafta rapor ettiği üzere bölge ekonomisinde yıl sonunda yüzde 4.6 oranında büyüme bekliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Orta ve Doğu Avrupa ekonomilerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde Batı Avrupa ekonomilerinden daha hızlı büyümesini beklediklerini belirtti. “Üç Deniz İnisiyatifi” adı altında Baltık, Adriyatik ve Karadeniz bölgesindeki on iki ülkenin oluşturduğu grubun 2025 yılına kadar batı
komşularından yaklaşık yüzde 1,2 daha yüksek büyüme oranları kaydetmesi bekleniyor.

Birleşik Devletler ekonomisi bu yılın Nisan – Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyreğinde, ekonominin açılması ve aşılamalar sonrası geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,5 büyüdü.

Koronavirüs cephesinde Çin, yeniden görülen vakalar sonrası kısıtlamaları geri getirdi ve Pekin uçuşlarını iptal etti.

Mevcut salgının Asya'nın en büyük petrol tüketicisinin kısa vadeli petrol talebini yüzde 5 oranında azaltma potansiyeline sahip olduğunu belirtildi.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları Reuters’e göre Batı Teksas tipi için son 9 ayın, Brent için ise son 4 ayın en sert haftalık düşüşünü kaydetti. Batı Teksas tipi ham petrol haftayı 68 dolar/varilden kapatırken Brent ise 71 dolar/varile düştü.

Düşüşte dünyanın her yerinde yeniden artışa geçen Koronavirüs vaka sayıları etkili oldu. 2020/2021'de Ukrayna'nın buğday ihracatı, geçen yıla göre yüzde 19 düşüşle 16,7 milyon ton oldu.

Raporlara göre, Türkiye Haziran ayında ikinci en büyük alıcı olarak, Ukrayna’dan yıllık bazda altıncı en büyük buğday ithalatçısı oldu.

Öte yandan Ukrayna'nın resmi kaynaklarına göre, olumlu hava koşullarının toplam tahıl üretimini geçen yılki 65 milyon tona kıyasla 2021/2022 hasat yılında 76 milyon tona çıkarması bekleniyor.

Kazakistan’ın, ekinlerle ilgili endişelerin gıda güvenliği konusundaki korkuları artırması nedeniyle, 15 Ağustos'tan itibaren altı ay boyunca tahıl ve yem sevkiyatını kısıtlayabileceği ve hatta durdurabileceği bildiriliyor.

Kaynak: www.istfix.com.tr