İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR...

İSTANBUL NAVLUN ENDEKSİ (ISTFIX) GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR...

ISTFIX Bileşik Endeksi bu hafta piyasaların da yavaş açılması sebebiyle gerilemeye devam etti. Endeks 663 puandan 635 puana düştü.Avrupa ve Birleşik Devletler

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi üyesi Martins Kazak, AMB'nin şubat ve mart toplantılarında faiz oranlarını önemli ölçüde artırmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Standard & Poor’s her ay olduğu gibi bu ay da ülkelerin imalat faaliyetlerinin en isabetli göstergesi olan kesin İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini yayımladı. Buna göre avro bölgesi PMI verisi, kasım ayındaki 47,1'den sonra aralık ayında 47,8 puana gelerek üst üste altıncı ayda 50 puanın altında kaldı. Fransa ve İtalya 49,2 ve 48,5 puan ile son birkaç aya göre hafif bir artış gösterirken, Yunanistan 47,2 puanla 24 ayın en düşük seviyesini kaydetti. 50 puanın üstü imalatta büyümeye, altı ise daralmaya işaret ediyor.

Bu arada Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun resmi imalat PMI verisi aralık ayında aylık 2 puan düşüşle 47’ye geriledi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye PMI İmalat Endeksi, kasım ayındaki 45,7'den sonra aralık'ta 48,1'e çıkarak altı ayın en üksek seviyesine ulaştı.

Emtia Haberleri

Petrol fiyatları tekrar düşüşe geçti. Batı Teksas tipi ham petrol geçen haftaki 80 dolar/varil civarlarından 74 dolar/varile Brent ise 82 dolar/varilin biraz üzerinden 78,5 dolar/varile geldi.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği'ne (TÇÜD) göre, ekim ayında Türkiye'nin hurda ithalatı aylık yüzde 5,1 artış fakat yıllık yüzde 7,5 düşüşle 1,45 milyon ton oldu. Ayrıca, ocak-ekim döneminde Türkiye'nin çelik hurda ithalatı yıllık yüzde 10,4 düşüşle 18,33 milyon tona geldi.

Avrupa Birliği’nin (AB) uygulamaya koymayı planladığı ihracat kısıtlamalarının çelik hurda ithalatının yüzde 75’ini AB’den yapan Türk üreticilerini önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor. Ayrıca, düşük kapasitede çalışmakta olan Türk üreticilerinin Asya pazarlarındaki hurda fiyatları üzerindeki gücü de azaldı.

Türkiye’nin 2021'de 1,45 milyon ton olan Rus demir kütük ithalatının 2022 yılında Rusya ile ticaretin riskli hale gelmesi sonrası 1,3 milyon tona düşmesi bekleniyor. Benzer şekilde, Ukrayna kaynaklı ürünlerin tedarikinde yaşanan zorluklar sonrası Türkiye'nin yarı mamul ithalatının da 2022'de düşmesi bekleniyor.

Bu arada Rus nihai çelik üreticilerinin Türk üreticilerle aynı pazarlarda daha düşük fiyatlarla ticaret yapmaya başlaması Türk üreticilerinin pozisyonları zor duruma sokarak ihracat rakamlarını olumsuz etkilemeye başlamış olabilir.