KIZILDENİZ VE HUSİLER ÇIKMAZI NASIL ÇÖZÜMLENECEK? ÜMİT BURNU İYİ BİR ALTERNATİF Mİ?

KIZILDENİZ VE HUSİLER ÇIKMAZI NASIL ÇÖZÜMLENECEK? ÜMİT BURNU İYİ BİR ALTERNATİF Mİ?

Geçtiğimiz günlerde Kızıldeniz'deki gerilimi hafifletmek için ABD öncülüğünde bir deniz koalisyonu kuruldu.

adscode

ABD, İngiltere, Fransa ve Kanada'nın da bulunduğu 10 ülkeden oluşan bir koalisyon; birçok büyük petrol şirketinin, konteyner hattının ve dökme gemi sahiplerinin ticareti durdurmaya karar verdiği Kızıldeniz bölgesindeki güvenliğe odaklanmış durumda.

İran destekli Husilerin Yemen açıklarında öncelikle İsrail bağlantılı gemileri hedef alan bir dizi saldırısının ardından son günlerde geçişler gerçekleşti.

Gemiler alternatif rotalara yönelmeye devam ediyor. Bu durum, denizcilik sektöründeki birçok firmanın Kızıldeniz'in güneyinde güvenlik önlemlerini almaya hâlâ hazır olmadığını gösteriyor.

Güneydeki Husiler tehdidi ile kuzeydeki Süveyş Kanalı geçişi arasında Kızıldeniz'de sıkışıp kalan ultra büyük konteyner gemilerinin birçoğu, Ümit Burnu alternatifini değerlendirecek. Bu kriz, sektördeki firmalara ekstra maliyet olarak geri dönecek.

Maersk'in CEO'su Vincent Clerc konuya ilişkin bir yaptığı açıklamada: "Yaşanan durumun oluşturduğu krizi yönetebilmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var gibi gözüküyor." ifadelerini kullandı.

Gemiler, Husiler tarafından hedef alınmaya devam ediyor.

Yapılan araştırmalar; Süveyş Kanalı/Kızıldeniz rotasının küresel deniz ticareti hacminin yaklaşık %10'unu karşıladığını gösteriyor.

2023 yılının başından itibaren Süveyş Kanalı'ndan 24.000'den fazla geminin geçiş yaptığı tespit edildi.

TÜRK DENİZ MEDYA ÖZEL HABERİ