YAT TASARIMINDA İÇ MEKAN KULLANIMI

YAT TASARIMINDA İÇ MEKAN KULLANIMI

Şu anda kendi yatınızı almayı düşünüyorsanız, bu makaledeki bilgiler hayallerinizi ve arzularınızı şekillendirmek için faydalı olacaktır.

 

Deniz yolculuğunun romantizmi herkes içinde yaşar. Deniz ve okyanus, duygularımızı derinlik ve sükunetle doldurur. En yüksek başarı derecesini temsil eden en çok arzu edilen lüks eşyalardan biri yatlardır. Bir yat sahibi olmak sadece su yüzeyinde seyahat etmenin bir yolu değildir. Hem bir ev hem de bir araç ve dünyaya zirvede olduğunuzu, başarınızın inanılmaz olduğunu göstermenin bir yolu. Yatların iç tasarımından bahsedersek, burada elit bir evin tasarımıyla bir benzetme yapabiliriz. İyi bir yat tasarımcısı en lüks, konforlu ve ergonomik iç mekanları nispeten küçük bir alana sığdırmalıdır. Şu anda kendi yatınızı almayı düşünüyorsanız, bu makaledeki bilgiler hayallerinizi ve arzularınızı şekillendirmek için faydalı olacaktır.

 

 

82 metrelik yat Alfa Nero, Oceanco tersanesi Yat

Yat tasarımı zamanla bir mühendislik uzmanlığına dönüşen eski bir bilim dalıdır. 20. yüzyılın başlarında, yat tasarımcısı olmak isteyen herkesin bir tersanede veya bir tasarım ofisinde ressam olarak birkaç yıl geçirmesi gerekiyordu. Tasarım çalışması, hem çizimler yapmak hem de ilgili hesaplamaları yapmak, gemi üreticileri ile etkileşim kurmak ve onların testlerine katılmak için grafik becerileri gerektiriyordu.

Tony Castro'dan 62 metrelik yeni bir motoryat konsepti

O günlerde, yat tasarımcılarının teorik çizim çizgileri oluşturmak için genellikle kendi nominal kalıpları vardı. Başarının ana sırrı konturlardı, çünkü pek çoğu "okyanusla uyumlu" zarif bir gövde çizme yeteneğine sahip değildi.

Yeni 60 metrelik yatın dış görünüşü, Lurssen tersanesi, tasarımcı Dicky Bannenberg'in çizimi

Bugün ise hazır şablonlar, 3D modelleme ve hesaplama yazılımlarının yerini alıyor, ancak bu, eğitimsiz ve deneyimsiz bir kişi bile olsa herkesin yat tasarlayabileceği gibi yanlış bir izlenim yaratmakta olup: "yazılımı koyun - ve artık zaten bir tasarımcısınız." çok yanlış bir görüştür. Örneğin, ABD'de yüksek teknik eğitim almamış birçok yat tasarımcısı var, peki ya eğitim ve yıllarca süren uygulama süreçleri? ve burada, aynı kalıplar gibi bilgisayar programlarının yalnızca yetenekli iyi tasarımcıların ellerinde yararlı olan bir araç olduğunu hatırlamakta fayda var. Günümüzde yat tasarımcılarının eğitim ve tecrübesi çok önem arz etmektedir.

Yat Tasarımında İç Mekan Kullanımı;

Polar star interiors acessories yacht

Yat iç mekan tasarımları otuz yıl önce, aynı gemi inşa mühendisleri yatların iç mekanlarıyla uğraşıyordu, bu nedenle gemideki mobilyalara rahat ve şık olmaktan çok "ortopedik" denilebilirdi. Aynı zamanda denizde kullanım için bu tip geleneksel tasarımlar çok daha uygundu. Kenar yarıçapları, omuzlar, başıboş bir dalgada uzağa uçmamak için nesneler arasında küçük bir mesafe ile tasarımlar yapılmaktaydı. Bugün yatın iç mekanları tasarlayan uzmanlar deniz koşulları için işlevsel ve şık "iç mekan" geliştirmeyi bilen gerçek profesyoneller, diğerleri ise açıkça söyleyemek gerekirse, yatları anlamadan üstlenen "tasarımcılar" var.

Yacht Interior

Yat sahipleri tasarımcıların fikirlerine duyarlı olmaları koşuluyla, gerçekten yeni bir çözüm getirerek yatınıza yaşam enerjisi katmaktadır. Yatlar giderek daha çok bir ev gibidir. Sahipleri gemide çok zaman harcıyor ve tasarımcılar günlük yaşamdan öğeleri iç mekana dahil etmeye çalışıyor. Orta Asya ülkelerinden yat alıcıları hala dekoratif tasarımı takdir ediliyor, ancak milletler ne olursa olsun diğer tüm müşteriler yumuşak renkler, modern malzemeler ve kumaşlar talep ediyor.Yelken altındaki gemilerin zarafeti büyüleyicidir. İç maliyet, dekorasyonu ile de büyülemelidir. Yat satın alırken sadece güverte tasarımına değil kamaraların tasarımına da dikkat etmeniz gerekiyor. Güzel bir ortamda kendinizi rahat ve huzurlu hissedersiniz.

Yacht Interior

İster büyük bir gemi, ister küçük bir yat olsun , iç mekan tasarımına tüm sorumluluk bilinci ile yaklaşılmalıdır. Tasarımın tabi olduğu ilkeler, evlerin ve dairelerin düzenlenmesinde kullanılanlardan farklı değildir:

Interior Yacht Bathrooms

  • İç mekanın tüm unsurları birbiriyle uyumlu olmalı ve belirli bir stile karşılık gelmelidir. En popüler olanı klasiktir.
  • Küçük yatlarda kalabalık olmaması için aynalar ve camlar yardımıyla mekanı görsel olarak genişletme prensibinin yanı sıra iç detaylarda uygun renk tonlarının seçilmesi,
  • Kaplama malzemesi kolay kirlenmeyen ve neme dayanıklı seçilmeli,
  • İç mekan fonksiyonel alanlara ayrılmıştır; dinlenme, eğlence ve yemek yeme yerleri. Buna göre uygun donatılmalıdırlar.                                                       Interiors Admiral Tecnomar

Güvertede de herşey işlevsel olmalı, bu nedenle güneşlenme ve dalış yerleri net bir şekilde belirlenmelidir. En iyi güverte malzemesi tik ağacıdır. Solmaz, aşırı sıcaklıklara ve yüksek neme karşı dayanıklıdır.

Interior of the stunning and elegant motor yacht numptia by salvagni architetti

Ahşap elemanların yatın iç kısmına da getirilmesi tavsiye edilir . "Sıcaklık" ile donatıldıkları için iç mekanda özel bir rahatlık yaratırlar. Mobilyaların suni deri veya marin vinil ile kaplanması daha mantıklıdır. İç Mekan Yat Tasarımı Seçenekleri; Özellikle köşelerin olmaması ve standart dışı konfigürasyonlar nedeniyle küçük odaların içini oluşturmak zordur. Bu nedenle, küçük bir yat yalnızca bu nedenden dolayı rahatsız edici olabilir. Tasarımcılar bu küçük mekanlarda çözüm üretirken çok iyi planlama yapmalıdırlar. Ancak işlerinde gerçek profesyoneller bu tür eksikliklere izin vermezler;

  • Mobilyalar ve duvarlar için güzel kumaşlar ve tezgahlar için dayanıklı granit kullanan iç kaplama sunulmaktadır. Renk çözümlerine kahve, kum, bej tonları hakimdir ve iç mekanı zarif ve mevsimlik hale getirir,
  • Beyaz ile siyah veya soluk altın kombinasyonunu tercih edilmesi, tasarımda, zarif iç mekana hafiflik, kolaylık ve dinginlik getiren çok sayıda cam kullanır;
  • Ayrıca sıcaklık ve rahatlık atmosferi getiren bej tonlarına da mekanı geniş gösteriyor.


Interior of the stunning and elegant motor yacht numptia by salvagni architetti

Aydınlatmaya dikkat edilmeldir. Işığın bolluğu, küçük odaları görsel olarak daha geniş hale getirmeye yardımcı olacaktır. Kabin ve kokpitte hareket etmeyi kolaylaştırılmalıdır. Sonuç olarak yat tasarımında bir hayalin hayat bulmasında renk, uyum, malzeme tercihi, kullanım alanlarının maksimum saviyede verimi profesyonel tasarımcılar ile gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için işinizi profesyonellere teslim etmek,kişiye özel tercihleri tasarım bakımından ele alarak ergonomik kurallara uyarak uygulanabilirliğini sağlamalısınız.

Akademik Eğitmen & İç Mimar Dr.Semih ARTÜN