TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI’NIN BOZULMASI NE GİBİ SONUÇLAR DOĞURACAK?

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI’NIN BOZULMASI NE GİBİ SONUÇLAR DOĞURACAK?

Oras Denizcilik Kiralama Müdürü Erhan Göçmen, tahıl koridoru anlaşmasının bozulmasının ardından neler yaşanacağını aktardı.

“Grain Corridor” inisiyatifi adı altında BM, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’nın işbirliği ile hububat ürünlerinin Ukrayna’nın Chornomorsk, Pivdeny ve Odessa limanlarında ihracatına bir süredir olanak veren anlaşma Rusya’nın geçtiğimiz haftasonu Sivastapol’de Rus filosuna yapılan saldırıları gerekçe göstererek çekilmesiyle bir muammaya dönüştü. Rusya tarafından yapılan müteakip açıklamalarda adil durumlar için muhattaplık pozisyonlarının devam ettiğine dair ifadeler bulunsa da, yükleme için Marmara Denizi’nde komisyon teftişi bekleyen gemiler her gün yayımlanan teftiş listelerinden çıkarıldı.

 

Birleşmiş Miletler,Avrupa Birliği ve ABD’den gelen çağrılar Rusya’yı kararından vazgeçmeye çağırsa da fiziki durum sevkiyatları durmuş, yüklenen gemilerin limandan ayrılamaz, yüklemeye gidecek gemilerin de yükleme limanına ilerleyemez olması şeklinde.

 

Yaşanan gelişmeler neticesinde bazı gemi kiracilarının ve yük alıcılarının mücbir sebep ilamında bulundukları ve yaptıkları anlaşmaları iptal ettikleri veya askıya aldikları yönünde bilgi ve duyumlar alındı.

 

Sözü edilen gelişmelerin navlun piyasalarına gemi segmentlerine göre farklı etkilerde bulunmasını bekleyebiliriz. Mevcut durumun koster navlun piyasalarına orta vadede pozitif etki etmesini beklemekle birlikte bölgede mevcut handysize ve supramax tonajları için hem bir kaosun hem de negatif market seviyelerinin oluştuğunu / oluşacağını söyleyebiliriz.

 

 

Öte tarafta; Azov limanları çıkışlı yükleri taşıyan Nehir sınıfı gemilere (buzlanma mevsimi gelene kadar ) olan talep daha da artacak.

 

Yükler Sulina kanalındaki limanlara taşınacak. (Koster tonajı lehine.) Bu durum; şimdilik ortaya çıkacak ani navlun düşüşlerini bir süre sonra dengeleyebilecek. Büyük tonaj için süreç daha zor geçeceği aşikardır.

 

Karadeniz çıkışlı yük bulamayan büyük tonaj muhtemel yükleme limanlarına doğru boş olarak seyretmek zorunda kalacak veya uygun yük için uzun süre beklemek zorunda kalacak. Savaş ilk çıktığında da benzer duruma şahit olunmuştu.